S čím Vám môžeme pomôcť?
Bratislava, 11. 3. 2021
Elektronické sčítanie obyvateľov pokračuje a je sčítaných takmer 63 % obyvateľov.
Historicky prvé plne elektronické sčítanie obyvateľov sa začalo 15. 2. 2021. Od jeho začatia sa elektronicky sčítalo takmer 63 % obyvateľov.
Výsledky sčítania obyvateľov po treťom týždni za Slovensko
Doteraz sa sčítalo takmer 63 % obyvateľov, čo je cca 3 510 000 sčítaných. V treťom týždni elektronického sčítania obyvateľov Slovenska sa rozdiely medzi jednotlivými krajmi mierne prehĺbili.
Bratislavský kraj
V Bratislavskom kraji dosahuje podiel sčítaných obyvateľov 64,8 %. Svoje prvenstvo z minulého týždňa si kraj neudržal a teraz prináleží Žilinskému kraju.
Najvyšší podiel sčítaných obyvateľov v kraji evidujú obce Hrubá Borša
80,3 % a Častá, ktorá má 78 % sčítaných obyvateľov.
Mestá kraja nad 10-tisíc obyvateľov dosahujú podiel sčítaných nad 60 %, keď má Senec 69 %, Stupava 67,3 % a Pezinok 66 % sčítaných.
V hlavnom meste Bratislava sa sčítalo 64 % obyvateľov. Z mestských častí výrazne v sčítaní napredujú malé mestské časti, ako sú Jarovce (80 %), Rusovce (70 %), Čunovo (68 %). Nad celoslovenským priemerom sú však aj početné sídliská, menovite Devínska Nová Ves 65,8 % sčítaných obyvateľov a MČ Petržalka, ktorá má 65,7 % sčítaných obyvateľov.
PhDr. Ľudmila Ivančíková, PhD., generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie:
„Ďakujeme všetkým, ktorí si už splnili svoju zákonnú povinnosť a zároveň vyzývame, aby obyvatelia svoje sčítanie neodkladali na poslednú chvíľu.“
Sčítanie je pre obyvateľa povinné
Pripomíname, že sčítanie obyvateľov je zo zákona povinné. Všetci obyvatelia Slovenska majú povinnosť sčítať sa vyplnením elektronického formulára. Pod pojmom obyvateľ sa v tomto prípade rozumie každý, kto má na Slovensku trvalý, prechodný, ale aj tolerovaný pobyt. Sčítať sa je povinný aj občan Európskej únie, ktorý má na území Slovenska obvyklý pobyt a obyvatelia tretích krajín, ktorí majú na Slovensku trvalý, prechodný alebo tolerovaný pobyt.
Sčítať neplnoleté osoby, teda deti, je povinný rodič, respektíve zákonný zástupca.
Zákon o sčítaní pozná aj sankcie za nesplnenie si povinnosti. Obyvateľovi môže byť udelená pokuta obcou od 25 do 250 eur.
Ako sčítanie realizovať
Obyvateľ sa sčíta sám kedykoľvek a na akomkoľvek mieste využitím počítača, tabletu alebo mobilu s pripojením na internet. Sčítací formulár nájde na webovej stránke www.scitanie.sk. Sčítať sa môže aj cez mobilnú aplikáciu pod názvom SODB 2021, ktorá je dostupná pre operačné systémy Android a iOS. Samosčítanie elektronickým formulárom je pre obyvateľov rýchly a jednoduchý spôsob na vyplnenie sčítacieho formulára bez narušenia súkromia. Pomoc obyvateľ nájde aj na linke 02/20 92 49 19.
Údaje, ktoré obyvateľ uvedie v sčítacom formulári, sa musia vzťahovať k rozhodujúcemu okamihu sčítania, ktorým je polnoc zo štvrtka 31. decembra 2020 na piatok 1. januára 2021.
Bratislava, 09.03.2021
Elektronické sčítanie obyvateľov sa uskutoční od15.2.2021 do 31.3.2021, posúva sa len asistované sčítanie!
Domy a byty sčítavali aj počas leta
Počas letných mesiacov pokračovala prvá fáza najrozsiahlejšieho štatistického zisťovania – projekt SČÍTANIA OBYVATEĽOV, DOMOV A BYTOV 2021 (SODB 2021), ktorý sa realizuje na celom Slovensku v spolupráci so samosprávami.
Do sčítania sú zapojené všetky slovenské obce v celkovom počte 2 927. Percento editovaných bytov stúplo aj počas letných mesiacov – za celé Slovensko sa blíži k 50 % a tri slovenské kraje túto hranicu už prekročili. Tak ako v predchádzajúcich mesiacoch, aj v auguste najrýchlejšie napredovalo sčítanie domov a bytov v Nitrianskom, Trnavskom a Banskobystrickom kraji, kde sa počet editovaných bytov blíži k 60 %, v prípade Nitrianskeho kraja je to dokonca 64 % bytov, čo vysoko prekračuje slovenský priemer.
Prínos sčítania v Bratislavskom kraji
Do sčítania je v kraji zapojených 89 samospráv. Celkový podiel editovaných bytov dosahuje 43 %, avšak viaceré obce sa blížia k uzavretiu sčítania, počas augusta zrátala 100 % bytov obec Nový Svet v okrese Senec. Najlepšie zrátaným mestom nad 10 000 obyvateľov je Senec, do druhej polovice spracovania dát sa blížia aj veľké mestské časti Bratislavy.
V rámci Bratislavy najrýchlejšie napreduje sčítanie v mestských častiach Devínska Nová Ves, Dúbravka, Bratislava Nové Mesto a v Ružinove. Získané dáta by mali pomôcť hlavne pri plánovaní výstavby obecných bytov, budovaní zariadení pre deti, ako sú školy, škôlky a voľnočasové centrá, revitalizácii domov a napríklad zväčšovaní zelených plôch.
Starosta MČ Bratislava-Devínska Nová Ves Dárius Krajčír:
„Výsledky sčítania budú jedným zo zdrojov dát pre strategický dokument na ďalšie obdobie - Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja a to najmä v oblasti riešenia dopravy, parkovania, potreby budovania infraštruktúry (škôl, škôlok, zdravotníckych zariadení, sociálnych služieb a pod.).Čo sa týka našej spolupráce so správcovskými spoločnosťami, snažíme sa maximálne vychádzať v ústrety, ak je to potrebné. Najviac práce zaberajú najmä nové bytové domy, keďže si vyžadujú na našej strane manuálne zásahy v databáze a na strane správcov doplnenie informácií, ktoré štandardne nespracovávajú. Je ťažké menovať niektorých správcov, aby sme neurazili ostatných, s ktorými sa nám tiež dobre spolupracovalo. Správcovské spoločnosti s najväčším počtom bytov v DNV sú Stavebné bytové družstvo Bratislava IV, Správa objektov DNV, s. r. o. a Správcovská spoločnosť REESMA, s. r. o. U všetkých našich správcov spolupráca plynie hladko.“
Starosta MČ Bratislava-Dúbravka RNDr. Martin Zaťovič:
„K sčítaniu sme už v prípravnej fáze pristúpili zodpovedne. Veľkým prínosom pre našu mestskú časť bude komplexný prehľad o existujúcich stavbách, ktorý zodpovedá realite, keďže pri sčítaní značnú časť činnosti vykonávame miestnym zisťovaním priamo v teréne, čím dochádza k priamej kontrole prípadných čiernych stavieb a podobne. Musíme uznať, že bez naozaj príkladnej spolupráce poskytnutej nám zo strany správcov bytových domov, by sme tak rýchlo pri sčítaní nenapredovali. Chceme všetkým našim správcom, ktorí spravujú bytové domy v Dúbravke, úprimne poďakovať.“
Starosta MČ Bratislava-Nové Mesto Mgr. Rudolf Kusý:
„Na spracovaní podkladov sa podieľa 20 pracovníkov miestneho úradu a jedna externá pracovníčka. Každému pracovníkovi boli hneď na začiatku prác pridelené jednotlivé ulice. Určite budeme hľadať možnosti, ako využiť výsledky sčítania aj v praxi pri ďalšom rozvoji mestskej časti. Adresy spoločenstiev vlastníkov nehnuteľností sme získali v predstihu z rôznych zdrojov. Nedá sa vyzdvihnúť len jedna správcovská spoločnosť. Každá spoločnosť venovala spracovaniu podkladov dôslednú pozornosť, nehovoriac o množstve času. Všetkým správcom, ktorí nám zaslali podklady, sme nesmierne vďační, lebo nám to veľmi urýchlilo spracovávanie jednotlivých údajov.“
Najviac spracovaných bytov má v absolútnych číslach Ružinov – až 17 462 bytov (27 %), za čo starosta MČ Bratislava-Ružinov Ing. Martin Chren vďačí sčítaciemu systému: „Pre projekt sčítania domov a bytov sme vytvorili veľmi dobre fungujúci tím, ktorý v prvej fáze začal spisovať rodinné domy. Kvalitná databáza je kľúčová pre väčšinu plánovaní a týka sa to aj aktivít samosprávy – od skvalitnenia registra adries cez presné informácie o počte schránok na distribúciu informácií o konaní volieb až napr. po informácie o hustote obývania konkrétnych lokalít, od čoho sa odvíja dobudovávanie infraštruktúry a pod. Veľa z oslovených správcov nám dodáva správne a kompletne vyplnené tabuľky – cca tritisíc nám v krátkom čase poskytol Bytokomplet.“
Bratislavský kraj napreduje v sčítaní domov a bytov
V júli pokračovala prvá fáza najrozsiahlejšieho štatistického zisťovania – projekt SČÍTANIA OBYVATEĽOV, DOMOV A BYTOV 2021 (SODB 2021), ktorý sa realizuje na celom Slovensku v spolupráci so samosprávami. V Bratislavskom kraji bolo k 31.7. sčítaných okolo 17,54 % domov a bytov, niektoré obce majú zaznamenaných 100 % objektov. Sčítanie finalizuje aj veľká obec Dunajská Lužná v okrese Senec.
Druhý mesiac sčítania domov a bytov
Od prvého mesiaca sčítania domov a bytov sú v systéme zapojené všetky obce SR v celkovom počte 2 927 obcí. K 31.7.2020 bolo sčítaných už 20,6 % bytov na Slovensku.
V Bratislavskom kraji na sčítaní pracuje 89 samospráv. Za prvé mesiace sa podarilo dvom menším obciam zaznamenať do elektronického systému 100 % domov a bytov: sú to obce Kaplna a Nový Svet.
Veľkou obcou, ktorá sa blíži k finalizácii sčítania je Dunajská Lužná, ktorá mala k 31.7.2020 sčítaných takmer 99%, čo predstavuje 4 000 bytov. Ako uviedol starosta obce Štefan Jurčík: „Základom pre rýchle sčítanie bol poriadok v stavbách a dobrá práca zamestnancov, ktorí pracujú so súpisnými číslami a mali veľký prehľad o obci. Patrí im moja vďaka. Pre Dunajskú Lužnú je Sčítanie obyvateľov domov a bytov 2021 veľmi dôležitý projekt. Naša obec je známa komplikovanou dopravnou situáciou a práve SODB 2021 je dobrý odrazový mostík na jej riešenie. Veľa obyvateľov, ktorí tu majú nehnuteľnosť, si neuvádza v obci trvalý pobyt. Vďaka sčítaniu už teraz vieme, že máme o približne 3 000 obyvateľov viac, ako uvádza trvalý pobyt. Oficiálne máme na trvalom pobyte okolo 7 450 ľudí, na základe sčítania domov a bytov toto číslo môže presiahnuť aj 10 000 obyvateľov, ktorí denne do Dunajskej Lužnej cestujú. Pre nás bude SODB 2021 nosným odrazovým mostíkom na budovanie novej infraštruktúry a dopravy do obce. Či už cestnej infraštruktúry alebo posilnenie integrovanej dopravy do obce.“
Prvá fáza SODB 2021 je realizovaná v spolupráci so samosprávami, zameraná na sčítanie domov a bytov. Mestá, obce a mestské časti Bratislavy a Košíc v priebehu takmer deväť mesiacov dôsledne a prvýkrát elektronicky zaznamenajú údaje približne o troch miliónoch bytoch na Slovensku. Samotné sčítanie domov a bytov sa realizuje do 12. 2. 2021. Po tomto termíne nastáva druhá fáza projektu, sčítanie obyvateľov.
„Sčítanie prebieha v súčinnosti s obcami a priebežne riešime otázky, ktoré vznikajú. Môžem konštatovať, že aj napriek letu, sčítanie prebieha kontinuálne a obce naplno pracujú. Pre projekt je podstatné, aby boli všetky údaje aktuálne k rozhodujúcemu okamihu sčítania t.j. k 1.1.2021,“ zdôraznila
Ľudmila Ivančíková, generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie ŠÚ SR.
Informácie k voľbám do Európskeho parlamentu konaným 8. júna 2024 sú dostupné tu:
Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok | 7:30 - 15:00 7:30-11:30 |
POZOR:*V stredu 04.09.2024 bude Obecný úrad z dôvodu extrémnych horúčav otvorený iba do 14:30 hod.! | |
Obedňajšia prestávka: SPOLOČNÝ STAVEBNÝ ÚRAD - pre obce Tomášov a Vlky ZMENA od 1.1.2023Pondelok 7:30 - 11:30 hod. - kolaudačné konania, miestne zisťovania, 12:30-15:00 úradné hodiny pre verejnosťUtorok nestránkový deň Streda nestránkový deň Štvrtok nestránkový deň Piatok nestránkový deň | |
Projekt spolufinancovaný Európskou úniou
Názov projektu:
"Triedený zber biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu v obci Tomášov"
Cieľom projektu je zvýšenie miery zhodnocovania odpadov so zameraním na ich prípravu na opätovné použitie a recykláciu a podpora predchádzania vzniku odpadov.
Zazmluvnená výška NFP: 246 265,60 €
Návštevnosť:
ONLINE:4
DNES:461
TÝŽDEŇ:3754
CELKOM:1107419